Дневник: Задължиха държавния глава да оповести газовите разговори
Задължиха държавния глава да оповести газовите разговори
Александър Кашъмов
Беше крайно време да се разбере, че висшите институции дължат информация на гражданите. Това заяви шефът на правния екип на "Програма Достъп до информация" Александър Кашъмов пред "Дневник".
Поводът - президентската администрация публикува в събота стенограмата от разговорите между българската и руската делегация, водени от Георги Първанов и тогавашния президент Владимир Путин, проведени на 18 януари 2008 г.
От "Дондуков" 2 огласиха и паметната бележка от разговорите "на четири очи" между двамата президенти (при срещи в такъв формат не се водят стенограми, а паметни бележки, уточниха от "Дондуков" 2). Разгласяването на документите, за което отдавна настояват ДСБ, а и немалко медии, се случи ден след като Административният съд в София отмени мълчалив отказ на главния секретар на президентството за достъп до информация по жалба на журналиста от националния седмичник "Десант" Лъчезар Лисицов. Делото се води с подкрепата на "Програма Достъп до информация".
В същия ден и премиерът Бойко Борисов обяви, че разговорите между него и премиера на Русия Путин ще бъдат огласени, за да има "пълна прозрачност" на преговорите. Правителствената пресслужба публикува стенограмата от разговорите между делегациите, но не стана известно какво са си казали Борисов и Путин "на четири очи".
Пред "Дневник" Кашъмов коментира, че случилото се е важна стъпка напред и е "в полза на това хората да имат информиран избор утре, защото идват избори". Подчерта обаче, че трябва да бъдат изцяло осветлени енергийните проекти и политиката на правителството спрямо тях. "Българският гражданин е заинтересуван от две неща - да има евтина енергия и да живее в свободна страна, а не в политически зависима", допълни той.
Необходим е ясен достъп до информация каква е позицията на България по офертите - плюсове, минуси, конкретни разчети за цените, смята той. И напомни, че от години има информационно затъмнение по тези проекти, особено АЕЦ "Белене".