Дневник: Столичната община беше осъдена да плати 25 000 лв. на дете, нападнато от бездомно куче
Столичната община беше осъдена да плати 25 000 лв. на дете, нападнато от бездомно куче
От Павлина Желева
Фотограф: Анелия Николова
Столичната община беше осъдена да плати рекордно обезщетение от 25 000 лв. на дете нахапано от бездомно куче. Административният съд на София констатира, че общината не е осигурила на гражданите на спокойна и безопасна среда за живеене.
Четиригодишното момиченце беше нападнато от безстопанственото животно преди година и имаше тежки рани от ухапванията по лицето и ръцете. То излязло с баща си до кварталния магазин и по пътя изпуснало чантичката си, когато се навело да я вземе, кучето го захапало по лицето. Бащата, който се опитал да откопчи животното от детето си, също е нахапан.
Експертиза по делото установи, че след инцидента детето страда от постравматично стресово разстройство. Според психолога прегледал момиченцето детето периодично ще преживява събитието и ще се травмира отново и отново.
"Налице е трайно противоправно бездействие на кмета на Столичната община, изразяващо се в неизпълнение на нормативно установени негови задължения по залавянето и изолирането на безстопанствени кучета и в тази връзка осигуряване на гражданите на спокойна и безопасна среда за живеене", заявява в решението си административният съд на София.
Магистратите се позовават на Закона за ветиринарномедицинската дейност, според който кметовете на общини организират улавянето и изолирането на безстопанствени кучета. Според същия закон безстопанствените животни се настаняват временно в изолатор на общините и кметствата, а непотърсените до две седмици животни се подлагат на евтаназия.
"Кметът на Столичната община не е създал необходимата организация и не е предприел достатъчно ефективни мерки за улавянето и изолирането на безстопанствените кучета и е допуснал тяхната прекомерна популация. Със създаването на общинското предприятие "Екоравновесие" задълженията на кмета не отпадат. Напротив, съгласно изричната норма на чл.44, т.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация задължение на кмета е да осъществява контрол, насочва и координира дейността на специализираното звено, което задължение последният не е изпълнил", пише в решението на съда.
То може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.