Съдът разреши на президента да крие кого е помилвал
Съдът разреши на президента да крие кого е помилвал
Членовете на комисията по помилванията обаче не може да са тайна
Доротея Дачкова
Публикуването на имената на помилваните от президента нарушава правото на личен живот. Това приема Мария Попова от Административния съд - София-град, и отхвърля от части жалбата на "Сега" срещу отказа на държавния глава за достъп до информация. Съдът все пак задължава президентството да предостави данни за това колко българи и колко чужденци са били помилвани през 2008 г. и 2009 г., за какви престъпления са били осъдени и кои са членовете на комисията по помилване.
Съдия Попова не приема довода на адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", че щом присъдите са публични, и помилването също е. Публикуването във вестник на тази информация ще доведе до много по-голяма гласност в сравнение с публичния процес и откритото обявяване на присъдата. Подобна гласност несъмнено не е желана от помилвания, тъй като би могла да окаже влияние върху бъдещето му и така противоречи на основните цели на помилването като акт на хуманност, приема съдът. Според магистрата получилите държавна милост трябва да дадат съгласие имената им да бъдат оповестени.
Имената на членовете на комисията по помилванията обаче не трябва да са тайна, мотивира се съдът и отхвърля аргумента на президентството, че неогласяването им е, за да се гарантира обективността и сигурността им. Хипотетично, опасност от влияние има и спрямо президента, министрите и т.н., но това не означава, че имената им трябва да се пазят в тайна. Осъществяващите публична дейност по правило трябва да са публично известни, смята съдът. Освен това работата на тази комисия подлежи на обществен контрол и исканата от "Сега" информация ще повиши прозрачността на президентската институция.
Решението на АССГ не е окончателно и може да се атакува пред Върховния административен съд. "Сега" ще го обжалва. Интересно дали от президентството ще продължат да настояват, че исканата информация е тайна.
Битката за достъпа до данните за помилваните е от средата на сегашния мандат на президента Георги Първанов и вицето му Ангел Марин, на когото е делегирано правото да помилва. Искането за достъп до обществена информация бе депозирано на 23 ноември 2009 г. Отказът дойде на 3 декември. Първоначално съдия Попова отказа да разгледа жалбата, като прие, че тя не е подадена в срок. ВАС обаче отхвърли съображенията й и нареди да има дело.