Правителството се чуди как да не се изпълни съдебно решение
От Медиапул
Правителството се чуди как да не се изпълни съдебно решение
Премиерът ще "дисциплинира" съдебната власт чрез публичност и "прехвърли" осъдената столична община на Маргарита Попова
29 юли 2011
Премиерът Бойко Борисов нарежда на правосъдния министър Маргарита Попова да отнесе до Висшия съдебен съвет случая с осъждането на Столична община да плати за отчужден имот - ако иска "да запазят добрия тон". Според Борисов така трябва "да се дисциплинира съдебната система чрез публичност". Това става ясно от стенограмата на Министерски съвет, публикувана в петък и коментирана днес от "Медиапул".
Става въпрос за дело срещу Столична община от 2009 г., заведено от собственика на имот на бул. "Данаил Николаев", отчужден за строежа на нова пътна връзка между Сточна и Централна гара. Общината присъдила първоначално обезщетение от 9.1 млн. лева, но впоследствие го намалила на 4.5 млн. лева. Фирмата "Ирис БН" обжалва сумата и Софийският административен съд се произнася в нейна полза. Общината е осъдена да плати 8.5 млн. лева за имота и над 20 хиляди за съдебни разноски.
Тъй като общината не се съобразява с решението, към днешна дата с лихвите е натрупана сума от близо 12 млн. лева. Частен съдебен изпълнител налага запор на сметките на общината в 31 банки, както и на акции в "Централни хали" АД и "Общинска банка".
От отчета на Фандъкова пред правителството става ясно, че заповедта за обезщетението от 4.5 млн. лева е подписана от Бойко Борисов, докато е бил кмет.
"Оценката става с решение на съда, отменят Ваша заповед в качеството Ви на кмет, за 4 500 000 и постановяват 8 500 000", казва Фандъкова.
"Удръжте ги от бюджета на съда", отговаря премиерът.
"Аз съм заявила, че ако специално няма решение за това, аз тези пари няма да ги приведа по никакъв повод, защото това са много пари, които са на софиянци", казва още столичният кмет.
"Госпожо Попова, много Ви моля, за да запазим добрия тон, ако трябва да разговаряте с господин Лазар Груев или с председателя на Софийския съд, или го поставете във Висшия съдебен съвет, тук става въпрос за пари на данъкоплатците. Видна далавера, видна далавера! Ето, в добрия тон, нека Висшият съдебен съвет да се произнесе, защо аз като кмет съм ги спрял, защо съм искал да запазя парите на хората и защо след това им се е удвоил хонорарът. То улицата, която ще построим, не струва толкова, колкото отчуждаването. Затова се наложи Южната дъга да я качваме на два етажа, магистралата върви на два етажа заради подобни неща. В края на краищата, когато съдията чука с чука, става въпрос за парите, които са от бюджета на държавата", казва Борисов в присъщия му патетичен стил.
Борисов "моли" Попова "лично, в най-добър тон" да вземе цялата документация и да я предостави на ВСС. "Тук не става въпрос за вмешателство в съдебната система", отсича премиерът. Той съветва самият ВСС да наеме един оценител, да го прати да оцени имота, след това да поканят "този съдия на базата на кое е увеличил двойно".
Главният секретар на Министерски съвет Росен Желязков казва, че има друг, много по-сериозен проблем. "Става въпрос за присъдени разноски по този процес в размер на 150 хиляди лева със запорирани акции на общината в "Централни хали" и "Общинска банка". По тяхната номинална стойност се иска от Централния депозитар да ги възложи на дружеството, което се явява взискател. Или иначе казано, за около 150 хиляди разноски общината може да загуби акции в размер на над 70 милиона лева", казва Желязков.
"Ето това е един прекрасен начин да се тества и да се дисциплинира съдебната система чрез публичност. Ето, направете го този процес публичен. Дайте документите да се види за какво става въпрос. Защото ми омръзна само да се обясняваме на вотове какво прави МВР и какво прави еди кой си. Ако щете, поставете го и в парламента, поканете ги там – съдиите в парламента. Нека да кажат на базата на какво се мотивираха да удари той с чука да даде толкова пари и сега още 70 милиона да висят на общината. Това е антинационално, антидържавно", приключва разговора Борисов.