Рафинерията си върна временно лиценза, митниците ще обжалват
Схватката между държавата и "Лукойл", втори рунд
Рафинерията си върна временно лиценза, митниците ще обжалват
Мотивът е, че без разрешителни компанията ще понесе "значителна или трудно поправима вреда"
Борис Митов
1 Август 2011
Пет дни, след като с решение на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов бяха отнети лицензите за данъчен склад на единствената петролна рафинерия у нас "Лукойл Нефтохим" и на нефтения терминал "Росенец", Софийският административен съд отмени предварителното изпълнение на заповедта, съобщиха от съда в понеделник. Това е постановено в определенията на съда по две дела, заведени от компанията.
Те обаче не са окончателни и могат да се обжалват в 7-дневен срок пред Върховния административен съд (ВАС). Веднага, след като съобщението бе огласено, Танов заяви пред БНР, че митниците ще обжалват. Дотогава остава сегашното положение.
"Ще се възползваме от този седемдневен срок и ще обжалваме решението на втора инстанция. "Лукойл" е в положение, каквото е било преди днес. Има отмяна на решение от съда, което не е влязло в сила, тъй като производството е двуинстанционно и ще влезе в сила, когато се произнесе Върховният административен съд", обясни митническият началник.
"Лукойл" и в момента може да работи, но не като данъчен склад с отложено плащане на акциза , може да работи с платен акциз", каза още Танов.
Ден след отнемането на лиценза в сряда миналата седмица генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев обяви, че ще се обърне към съда. Казусите ще бъдат разгледани по същество от Софийския административен съд на 31 август.
Отнемането на лиценза би причинило на компанията значителни вреди
В мотивите на съда по двете дела се сочи, че отнемането на лиценза "би причинило на компанията значителна или трудно поправима вреда".
"Този извод съдът е направил, след като е съобразил обстоятелството, че жалбоподателят е лицензиран складодържател и по отношение на него е приложим режимът на отложено плащане на акциз. Съобразил е също така и обстоятелството, че са сключени договори с "Холдинг БДЖ" ЕАД и "Столичен транспорт" ЕАД, по силата на които жалбоподателят е доставчик на дизелово гориво. Представено е и писмо от "Бългериан Авиейшън Груп" (дружество с регистрация в Холандия, най-вероятно дъщерно на "Лукойл България" – бел. ред.), видно от което не съществуват алтернативни източници за доставка на авиационни горива", се посочва още в прессъобщението на съда.
В решенията си съдия Камелия Стоянова цитира член 166, алинея 2 от Административно-процесуалния кодекс (АКП), според който съдът може да спре предварителното изпълнение на заповедта на директора на митниците, ако жалбоподателят докаже вероятността с него да му бъдат нанесени значителни щети. Доказателства в тази посока, според съда, са налице, тъй като от "Лукойл" са представили договори за доставка на гориво, сключени между рафинерията и "Столичен транспорт" ЕАД, "Български държавни железници" ЕАД, както и с Министерството на финансите.
Посочено е, че в договора със Столичния автотранспорт е предвидена неустойка при неговото неизпълнение в размер на "законоустановената лихва, като общата стойност на договора е 29 343 600 лева". Справка на съда в регистъра на Агенцията по обществени поръчки пък показала, че рамковото споразумение с финансовото ведомство е с прогнозна стойност на поръчката е 50 000 000 лева без ДДС.
"В тази връзка и при наличието на сключеното рамково споразумение отнемането на лиценза за управление на данъчен склад за производство и складиране на акцизни стоки би могло да причини на жалбоподателя значителна и труднопоправима вреда във връзка с неизпълнението на рамковото споразумение, по което жалбоподателят е страна", приема съдия Стоянова.
Без лиценз "Лукойл" не може да се възползва от отложено плащане на акциза
В допълнение към тези изводи магистратите посочват още, че като лицензиран складодържател "Лукойл" се възползва от предвидения в Закона за акцизите и данъчните складове режим на отложено плащане на акциз. След отнемането на лиценза на рафинерията обаче този режим вече е неприложим и ако тя иска да реализира продукцията си, трябва предварително да заплати за нея дължимия акциз.
"Хипотезата на прилагане на режима на отложено плащане на акциз при липсата на качеството на лицензиран складодържател е недопустима от закона. Изложеното налага извода за дължимост на акциза при липсата на качеството на лицето на лицензиран складодържател и извода за незабавна дължимост на акциза при отнет лиценз за складодържател. Това са обстоятелства, които също така обосновават извод за възможността от жалбоподателя да се претърпят значителни вреди при наличието на незабавна дължимост на акциза, а не на режима на отложено плащане на акциз", аргументира се съдът.
Според финансовия министър Симеон Дянков и шефа на митниците Ваньо Танов "Лукойл" може да преработи и пласира наличната суровина в рафинерията, ако заплати акциз в размер на около 500 млн. лв.
След като стана известно решението на съда, премиерът Бойко Борисов коментира лаконично пред агенция "Фокус", че е информиран от директора на митниците Ваньо Танов и че е известен за неговото мнение съдебното решение да бъде обжлвано на втора инстанция.
"През това време ще продължим действията за привеждането на рафинерията съобразно изискванията на закона. Ще бъде направено всичко необходимо за поставянето на измервателните уреди, за да отговарят на условията и изискванията на закона. По този начин ще бъдат спокойни както инвеститорите, така и обществото", заяви той.