Съдът спря изпълнението на решението на Ваньо Танов за „Лукойл Нефтохим”
Съдът спря изпълнението на решението на Ваньо Танов за „Лукойл Нефтохим”
1 август 2011 14:05 / обновена в 15:25 | Екип на Дарик
Административен съд София град спря предварителното изпълнение на решенията на шефа на Агенция „Митници" Ваньо Танов, с които бе отнет лицензът на "Лукойл Нефотхим", съобщиха от съда. Двете определения по жалби на „Лукойл" подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването им на страните. Агенция "Митници" ще обжалва решението по казуса „Лукойл", съобщи пред Дарик директорът й Ваньо Танов.
Съдът е преценил, че са налице достатъчно доказателства, че предварителното изпълнение ще причини на компанията значителна или трудно поправима вреда. Този извод съдът е направил, след като е съобразил обстоятелството, че жалбоподателят е лицензиран складодържател и по отношение на него е приложим режимът на отложено плащане на акциз. Съобразил е също така и обстоятелството, че са сключени договори с „Холдинг БДЖ" ЕАД и „Столичен транспорт" ЕАД, по силата на които „Лукойл" е доставчик на дизелово гориво. Представено е и писмо от „Бългериан Авиейшън Груп", от което е видно, че не съществуват алтернативни източници за доставка на авиационни горива.
Делата ще бъдат разгледани по същество от Административен съд София - град на 31 август тази година.
Танов каза, че не е изненадан от решението на съда, а по думите му има и по-горна инстанция. „След като мине и през Върховния административен съд, тогава ще коментираме. В правото сме си да обжалваме в 7-дневен срок. Чакаме да получим мотивите на съда и след като ги получим, ще напишем своето възражение и така", допълни Ваньо Танов. На въпрос дали решението за обжалване е синхронизирано с финансовия министър Симеон Дянков, Танов обясни, че то е „синхронизирано със закона".
По думите му предварителното изпълнение по закона за акцизите не е предвидено, че е по решение на директора на Агенция „Митници", а е задължително при отнемане на лиценза.
„Какво има да се съгласува, след като законът е написал, че отнемайки лиценза, има предварително изпълнение. Законодателят е помислил, за да не настъпят вредни последици за държавата. Едното върви заедно с другото. Тоест той не е предвидил директорът на агенцията да преценява дали да има предварително изпълнение или да няма, той просто му е разпоредил да има предварително изпълнение", обясни Танов.
В коментар на мотива на съда, че предварителното изпълнение на решението може да нанесе значителна или трудно поправима вреда на компанията, Танов попита „А щетата за държавата?". Запитан за пример колко сериозна може да е тя, той каза: „Например, ако дължи 300 млн. акциз, а има банкова гаранция за 30 млн., останалите 270 млн. как ще си ги вземе държавата?"
Агенция „Митници" отне лицензите на „Лукойл Нафтохим" и пристанище „Росенец" на 26 юли, тъй като не са монтирани измервателни уреди, които изисква законът. Изпълнителният директор на митниците Ваньо Танов пък обясни, че когато заводът отговаря на изискванията, отново ще му бъде издаден лиценз. Шефът на „Лукойл България" Валентин Златев заяви, че компанията е законопослушна и спира работа, но тя няма проблем с отчетността. Според него в Наредба 3, заради която са отнети лицензите на рафинерията в Бургас и пристанище „Росенец", става дума за допълнителни уреди, които са в процес на монтиране.
Златев каза, че криза с горивата няма да настъпи. Въпреки това предупреди, че може да се появят известни проблеми. Шефът на „Лукойл България" изтъкна, че те са единствен производител у нас на джет. Премиерът Бойко Борисов отсече, че няма война между кабинета и рафинерията, а казусът е тест за неговите министри. Със заповед на премиера бе сформирана работна група, начело с икономическия министър Трайчо Трайков, която да следи ситуацията. Късно в петък бе взето решение за разблокиране на самолетно гориво от държавния резерв за седмица.